Jak celebrować 100-lecie niepodległości?

wpis w: Święta, Uncategorized | 0

Taka rocznica zdarza się tylko raz. Polska świętuje 11 listopada 100-lecie odzyskania niepodległości. Obchody są huczne i liczne. Wiele miast i miasteczek organizuje własne uroczystości związane z tym wydarzeniem. A jak możemy My sami celebrować tak ważną datę dla Polski?

Niepodległa do hymnu

Fajną inicjatywą, podejmowaną przez niektóre miasta jest "Niepodległa do hymnu", gdzie mieszkańcy wspólnie zgromadzą się na odśpiewanie hymnu. W mojej okolicy, najbliższym miejscem, które oficjalnie bierze udział w inicjatywie jest Wojnicz. O godzinie 12, osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały okazje zaśpiewać hymn narodowy z innymi mieszkańcami. Tutaj można przeczytać więcej o akcji.

Wiele ośrodków kultury z każdego rejonu Polski organizuje także uroczyste przedstawienia i akademie. Są miejsca, gdzie będą śpiewane polskie pieśni patriotyczne i wojskowe; miejsca, gdzie będzie można zatańczyć poloneza lub spróbować polskiej grochówki. Warto, zainteresować się, jakie wydarzenia są dostępne w okolicy i uczcić ten dzień razem z innymi mieszkańcami Małej Ojczyzny.

Swieto Niepodleglosci

Domowe świętowanie

Najlepszym sposobem na świętowanie jest spędzanie czasu z bliskimi. To rodzina czy sąsiedzi tworzą niepodległą Polskę i razem powinniśmy świętować ten dzień. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się we flagi - małe i duże, kotyliony i inne polskie akcenty. Jeśli mamy Dzieciaki, warto wykonać wspólnie dekoracje i ozdobić dom. Jest to świetna okazja do rozmowy o historii naszego kraju, ale także o jego przyszłości i perspektywach 🙂

Dobre, bo polskie 🙂

Myślę, że tego dnia, w sposób szczególny, powinnyśmy docenić, to, co polskie 🙂 Wybierajmy polską muzykę, posłuchajmy kogoś nietuzinkowego, kogo jeszcze nie znamy albo sięgnijmy po klasykę polskiej muzyki czy to rozrywkowej czy klasycznej. Obejrzyjmy dobry polski film lub odświeżmy naszą pamięć, jakich polskich twórców z różnych dziedzin znamy. Odkrywajmy polską kulturę, która jest bogata i różnorodna. Odkrywanie Polski może zmienić popołudnie w niezapomniany wieczór.

Najbardziej polski placek

Długo zastanawiałam się, jakie ciasto jest najbardziej polskie, które najczęściej gości na polskich stołach i wybrałam kilka, które najbardziej oddają polski charakter.

  1. Sernik - mnóstwo przyjęć bez sernika nie może się obyć; sernika nie da się nie lubić, pieczony jest on w tak różnych wersjach, że dosłownie każdy może mieć swój ulubiony! W tym roku 11 listopada u mnie zagości sernik 🙂

  2. Szarlotka lub jabłecznik - polskie jabłka, to i polski placek, więcej wyjaśnień nie trzeba!

  3. Drożdzowe ze śliwkami i kruszonką - każda babcia czy mamusia, co jakiś czas częstuje ciastem drożdżowym, a jest ono dobre na każdą okazję. U nas znika w mgnieniu oka.

  4. Kremówka - ciasto zakorzenione w naszej kulturze i podniebieniach, do popołudniowej kawy, jak znalazł 🙂

  5. Makowiec - niejeden Polak bez makowce nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocnych, także bez dwóch zdań jest to polski placek.

A jakie polskie placki czy ciasta, królują na Waszych stołach?

Jak będziecie obchodzić Święto Niepodległości w Waszych domach?

Zdjęcie pochodzi z pexels/CC0 Public Domain

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *